יום חמישי, פברואר 18, 2016

סקירת הודעות חרום

בעולם תקשורת האלחוט (נניח UMTS GSM ו LTE) ישנן מספר דרכים להודעות בחרום בזמן כמעט קבוע (ללא תלות בעומס הרשת) על בסיס SMS-CB ו USSD וSMS-MT.

נושא ה  CB (כולל SMS-CB) מוכרים ומתוקננים דרך  :

TS 23.041
TS 44.012
TS 25.419


כאשר משתמשים ב-USSD בדרך כלל להודעות חירום מצד המשתמש (דרא"פ) אבל גם מצד ספק הטלפוניה, בעוד  בעוד משתמשים ב CB בהודעות רשת כלפי המשתמשים.

השימוש בשתי הטכנולוגיות מתאפשר בגלל שכמעט כל מכשיר סלולר בשוק (מכשיר שיוצר לאחר שנת 1998) מכיר את היכולות זה עובד וזה לא נפגע אם יש עומס.

הבעיות שניצבים מולם כאשר עובדים עם הודעות CB הם ספק תקשורת לא יוצלח (שלא מצליח להרים מערכת כמו שצריך) ו ספקי מכשירים שלא יודעים לעבוד עם הפרוטוקול הנבחר.

מקרה כזה היה ה iphone שלא תמך עד גירסה 5, אבל מצד שני אם יש לך iphone אז מגיע לך שלא תקבל אזהרה תשיג  openmoko או אנדרויד נורמלי (סורי maemo לא תומך :) ) .

מדינות מתוקונות (כמו למשל יפן וסין) דרשו מספקי טלפוניה לדאוג כי כל מכשיר שנמכר במדינה יתמוך בפרוטוקול הנבחר (יפן 2007).

ETSI (גוף התקינה האירפואי לתקשורת אלחוט) הוציא מסמך הסוקר את הטכנולוגיות והדרכים בשנת 2006, וב 2013 GSMA הוציא מסמך סקר נוסף שדיווח כי נכון לשנה זו 97% מהאכולסיה קיבלה את הודעות ה CB במקרי אסון תוך שלוש דקות. וע"פ מחקר נוסף שבוצע בהולנד 95% מהאכלוסיה חונכו להשתמש במערכת בתוך שנתיים.


נכון להיום אני מכיר מספר מערכות להודעות חירום ETWS ביפן, ו EMTEL בקנדה, ו EU-ALERT בהולנד, DEWN בסרי לנקה (כולן עובדות על בסיס CB לגירסה הסרילנקית יש גם הודעות SMS).

מכשיר שייוצר בצפון אמריקה יתמוך ב CMAS כברירת מחדל ומכשיר שיוצר ביפן ומכיל את הלוגו של השפמנון הצהוב יתמוך ב ETWS.

הנקודה למה מדינות מתוקנות בוחרות בשימוש ב CB היא כי זה יעבוד גם ב 2G גם ב 3G וגם ב LTE , הדרישה של המדינות לספקי החומרה לתמוך בפתרון גם דואגת שמרבית המכשירים יתמכו בטכנולגיה.כאשר מדובר על הרצון הטוב של הייצרנים (במקרה של EU-ALERT) היצרנים לפעמים לא מייצרים את התמיכה הנדרשת (באופן לא ממש מפתיע שוב פעם אפל היו המובילים באי התמיכה ) אבל זה נפתר ע"י תקנון נכון.

ב DEWN הגדילו והוסיפו שלא רק CB ישלח אלא גם הודעות SMS-MT (הודעת SMS ) , ככל ממה שאני מכיר לא נהוג לשלוח הודעות SMS בגלל הקלות שבה אנשים מזייפים מידע ובגלל שזה גורם לפאניקה מיותרת (מול קל לזייף פרטי שולח) .

לאחרונה שמתי לב שיש כאלה שחושבים שזה ראוי לעבור לשימוש בממשק ה data להודעות חירום (לסמוך על זה שתהיה קליטה טובה , ושתקבל את ההודעה בזמן "קצר") - הבעיה בגישה זו היא שאם קיים עומס ברשת (הרבה אנשים מתקשרים , יש הודעות bulk שיוצאות) או שאם ספק התקשורת מפעיל הורדת מהירות או פשוט מספק ציר שיש בו TTL של שנייה או שניים לא ניתן ממש לסמוך על ההודעות מסוג זה.

הסבר - ישנם מערכות התראה של שניות ספורות (10 ו 15 שניות ) מדובר על קיצור זמן ההתראה ב20%  ו 13% בהתאמה.

אני מבין את הרצון הטוב של מעבר לשימוש ב DATA אבל גם אז יש צורך שספקי ההולכה יתמכו וזה לא פתרון קסם , הפטרון גם גרוע בגלל העובדה שהוא דורש הפעלת אפליקצית צד שלישי, החלק היותר מעצבן הוא חוסר היכולת לקבל את האפליקציות אם אתם לא מסכימים לתנאי השימוש של גוגל .

האפליקציות המדובורת אינן ניתנות להורדה מספק התוכנה (מי שכתב אותה) וגם לא קיימות במארקטים החופשיים דוגמת f-droid לכן נשארת האופציה או לסמוך על צד שלישי שיתן לנו APK שהוא לא שינה או לא לקבל את ההודעות.

לקריאה נוספת :

 GSM 03.38
TS 29.168
J-STD-100
J-STD-101
J-STD-102

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה