יום רביעי, מרץ 13, 2019

KISS

הייתה לי שיחה מעניינת לגבי מה הולך לקרות עכשיו בשוק ה IM  עבור משרדים (כמו שהזכרתי לא מזמן שירותי גוגל משנים את הנישה הזאת ). השיחה היתה  בעקבות מקרה גוגל ומקרה סקייפ שסיפקו את אחד השירותים הטובים ביותר עבורי, סיפקו תקשורת p2p מצויינת בעבר. והיום  הפכו להיות מוצר שמסתכל לכיוון גירסה קטנה בחינם וגירסה יותר מורכבת אבל בתשלום נוסף עם פיטצ'רים שאני לא באמת צריך.

עלה נושא נוסף שכואב לי אישית,  פרוייקטים שעוברים לשימוש בטלגרם בטוענה כי זה אפשרות שהיא גם פתוחה וגם נגישה.

אני האמת, מתנגד נחרצות לטענה כי השירות הוא גם פתוח וגם נגיש לכולם. טלגרם הוא שירות מצויין למי שזה עונה על צרכיו. אבל טלגרם אינו מוצר תוכנה חופשית בהגדרתי. ככל הידוע לי צד השרת לא פורסם בצורה רשמית ברישיון תוכנה חופשית, לא ניתן להריץ מופע של השרת אצלך ולתקשר מול שירותי telegram הציבוריים.

טלגרם (בדיוק כמו מוצרים אחרים) דורש שימוש בקו טלפון, ובגלל זה אין באמת פתרון פרטי או חופשי. שירות טלגרם זה משהוא בין רשימת תפוצה פרטית במייל לבין לקוח IRC או XMPP (רק בלי הפיטצרים שאני אוהב) .

יש הטוענים כי טלגרם הוא קוד פתוח (לפחות בצד הלקוח) ובגללזה צריך לאמץ אותו, אבל אני לא מאמין בגישה הזאת.  מערכת תקשורת שלא ניתן להרים אצלך לבד מסכנת אותך כחברה. האם המחיר הוא באמת שווה את הסיכון ? רק אתה כבעל משרד יכול לענות על זה.

התשתית העצמאית שלך תעלה לך,  סדרי גודל יותר משירותי ענן של חברות גדולות (כי צריך לשלם לא רק חשמל ואיחסון אלא גם לצוות שדואג שמערכת שלך זמינה ומי שיפתור בעיות במקרה הצורך), אבל אתה לא תהיה כבול לגחמות של חברת הענן ותספק לחברות הענן גישה לכל המידע העיסקי שלך.

ויש עוד הרבה נקודות שהנה רק חלקן :

פרטיות -

אין ניתוק בין היישות הפיזית של המשתמש לבין הקו.כיום בעת רכישת מכשיר סלולאר יש רישום של האדם, וגם רישום של המספר טלפון אל אדם מסויים. אני לא מכיר אפשרות חוקית בה אפשר לרכוש קו טלפון ומודם ללא רישום פרטי האדם.

אין אפשרות הצפנה של ציר הנתונים בין שני משתמשים שהיא גם בתוכנה חופשית וגם נבדקה מספיק (דוגמה GPG).

אני יודע כי ישנם לקוחות בהם קיימת האפשרות לבצע הצפנת קצה אל קצה, אבל מכיוון שהאפשרות לא קיימת בכל הלקוחות (לקוחות הדסקטופ בטלגרם למשל) אני מגדיר את זה שאין הצפנת קצה אל קצה.

המטה דטה עצמו אינו מאובטח מפני מפעיל המערכת.

שימוש בשירות שהוא אינו מחובר לפדרציה  - ודוגמאות  לפדרציות הן xmpp ו אימייל, טלגרם לא באמת שונה משירותים בבעלות פייסבוק או גוגל. הם מתחילים יפה אבל נסגרים מהר מאוד. זה מרגיש כמו התחלת הטלפונים הסלולארים בהם יכלת לשלוח הודעות רק ללקוחות אותה החברה בה אתה נמצא. ובשביל להתקשר החוצה היית צריך להשתמש בשירות נוסף. ומי שצריך להשתמש במספר לקוחות צריך או להחזיק מספר תוכנות או תוכנה שיודעות לדבר עם השירותים האלה (מכשיר טלפון עם מספר סימים בהקבלה לטלפונים).

מצפים מהאנשים שצד השרת לא ישנה את ההתנהגות שלו בעתיד -  היום הוא אולי לא תוקף את המשתמשים,  אבל לא ניתן לדעת מה יקרה עוד חודש.

גוגל שינתה את התנהגותה במזרח, היא הסירה תוצאות חיפוש והתאימה אותן לפי המיקום.
אפל הולכת להתאים את עצמה לדרישות החוק במדינות מסוימות.
גם טלגרם יכול להיות שתעביר מידע לגורמים שלישים לעיבוד בעתיד.

האם באמת יש ייתרון כל שהוא לקבוצות טלגרם על גבי XMPP או IRC ? בגדול הם נותנים את אותו השירות רק בצורה של קהילה סגורה וממשק טיפה יותר "צעיר". אולי באמת כמו שאחד מידידי אמר היופי של rocket במובייל זה הממשק הייפה למרות שזה לא יותר מ IRC מצועצע. ו Rocket.chat הוא לפחות תוכנה חופשית (אבל עם מודל של שירותים נוספים בתשלום).

אז אם יש לך פרוייקט קוד פתוח , או שירות שאתה משתמש בו- אל תעבור לענן של מישהוא אחר. תחזיק אצלך שירות של רשימות תפוצה ו IRC וזה יכול להיות מספיק. תפעיל ענן עצלך.

בדביאן למשל יש רשימה של מוצרים ותחליפים ואיך להריץ אותם לבד. זה הזדמנות שלך למנוע מהפרוייקט שלך להכנס לסיחרור שימנע ממך לעזוב אחרי זה.

אתה רוצה לדאוג למשהוא שייספק לך חוויה דומה ?

אתה תזדקק ל:

שרת IRC
שרת ניהול משתמשים - זה יכול להיות כל דבר מרדיוס ועד בסיס נתונים מבוסס SQL.
שרת דוא"ל
שרת ניהול ספאם
שרת fail2ban
שרת saslauthd
איש IT שיודע מה שהוא עושה.
יותר מדי זמן פנויי

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה