יום שבת, דצמבר 01, 2018

חושבים לחדש את מלאי המחשבים הניידים בעסק ? תבדוק טוב טוב את מה שקורה היום

לפני תקופה מסויימת רשמתי פוסט שתיאר חלק מהדברים שנתקלים בהם בתחילת 2018 ,
שם תיארתי את הדברים הקטנים שלא תמיד שמים לב (והפעם לא מדובר על חוסר האחריות שנאמר רק טלפונית ולא בכתב ושחייבים לעשות העברת בעלות על מחשב נייד כמו שעושים העברת בעלות לרכב). גם בלוג הטכנולגיה linvirtstor נתן סקירה יפה בעולם המק לפני זמן מה.

לצערי פרט ל 17 אינצ" כמעט כל המחשבים הניידים ה"מקצועים" שראיתי בנויים בצורה שאתה צריך לסחוב הרבה מאוד מתאמים ( "דונגלים" ) וגאוני העיצוב אף עשו אותם בצורה כזאת שכאשר אתה מחבר התקן USB שמן אחד אתה לא יכול לחבר התקנים אחרים. יצא לי כבר לצחוק עם קולגה שעוד מעט יהיה יותר משתלם לסחוב PC עם מסך מובנה כדי לא להסתובב עם כל כך הרבה מתאמים.

ולצערי בפוסטים שלי  התעלמתי מנושא מסיים, וייתכן במאק המצב לא קיים כלל זה המעבר לממשק USB בשביל חיבור פריפריאלי שאפילו כולל תחנות עגינה.

שמתי לב לזה לראשונה איפה שהוא ב2016 כאשר כמעט כל מחשבי הדל הניידים (משפחת Precision במיוחד ) המליצו על תחנות עגינה מסוג USB ולמעשה הדגמים שהכילו התקן לתחנת עגינה הפכו לנישה בתור נישה. חלק מהמחשבים עדיין תמכו ב E-Dock אבל לאט לאט זה זכל פנימה.

היום כמעט בלתי אפשרי למצוא מחשב נייד מקצועי במחיר שיורד מ2500 דולר שהוא גם ניתן לאחזקה וגם בעל אפשרויות פריפריאליות כמו תחינת עגינה מובנת.

מהthinkpadים דרך הasuspro ועד הדל פריסיזון כולם עברו למשהוא ממסגרת הusb.

והתחנות האלה הן לא משהוא נסתר, הם קופסאות יפות אבל חיצוניות שתופסות נפח די רציני, רק תראו את הדבר המדהים שיש לדל להציע ותעשו השוואה מול תחנת עגינה ישנה.

באשר לתמיכה בלינוקס זה מגיע פר מחשב ופר שנה, חלק מהXPS הם מחשבים נוצצים, רק שהתמיכה ב thunderbolt בחלק ממחשבי ה XPS  הגיעה רק ב 2018 כמעט שנתיים לאחר שנמכרו מחשבים שתמכו ב thunderbolt. וגם אז צריך לעשות שידרוג פירמוור בשביל לקבל תמיכה בלינוקס.

אבל בגלל שעולם החומרה והתוכנה במלחמה מתמדת צריך להחליט מה אתה תפעיל, אם יש לך למשל מחשבי לנובו אתה לא יכול להתקין מערכת הפעלה אחרת ולצפות שה thunderbolt שלך יעבוד בצורה חלקה (כי זה יהרוג את המחשב שלך ) לא זה לא טעות אצל המדווחים, הפעלה של תמיכה ב thunderbolt עבור לינוקס יכולה לרצוח את המחשב שלך גם אם אותו הדגם נמכר עם "תמיכה באובונטו". ולא לא מדובר רק על מחשבים "מקצועיים" מדובר גם על מחשבי צרכנים כמו ה  T580 (שטווח המחירים שלו הוא טיפה יותר מ$600).

למעשה המצב של תמיכת ה thunderbolt 3 כל כך גרוע היום, שאני לא הייתי ממליץ לאיש לרכוש מחשבים ניידים שהם לא מגיעים עם לינוקס מהמפעל שצריכים להשתמש בזה. מחשבים שנמכרים עם לינוקס אמורים להיות לפחות להבדק שהם לא יירצחו בהפעלה ושהתמיכה (ביוס וקרנל) יאפשרו עבודה בהתקנים (גם אם לא חופשיים).

הקרנל עצמו תומך כמו גדול ב thunderbolt, הבעיה היא שהפירמוור שמגיע עם המחשבים הניידים לא מפרסם את ההתקן או אפילו את ה bus עצמו (בשום אופן , אבל בשום אופן אל תפעילו את התמיכה בלינוקס בביוס).

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה