יום שבת, אפריל 28, 2018

מחשב נייד

השבוע דיברתי עם מספר עמיתים ואותו הנושא חוזר שוב ושוב - אנחנו קונים מחשבים ניידים ומגלים שהם לא שורדים והופכים ללא שמישים מהר מאוד.

לקחנו מספר דוגמאות מהשנים האחרונות (מחשבים שיוצרו לאחר שנת 2015) וכמעט ואין מחשב נייד אחד שבנויי לשרידות ושימוש מעל לשלושה שנים.

לשם הבדיקה בחרנו בדקנו את טווח המחירים של מחשבים עד 3000 דולר והצלחנו למצוא רק שני דגמים שעושים פרצוף של משהוא שמיש.

מהוא מחשב נייד שישרוד בסביבה עיסקית בשבילי ?

הוא צריך להחזיק לפחות שלוש שנים, הסוללות צריכות להיות בעלות יכולת החלפה של משתמש ללא ביטול אחריות, מחשב נייד צריך להיות בעל יכולת החלפת זיכרון (שידרוג ) ובעלי יכולת החלפת כוננים קשיחים.

הייתי מאוד רוצה לראות אפשרות החלפה עצמית , אבל בעסק אני כבר לא מדבר על right to repair שמדברת על זה שאני כמשתמש רשאי להחליף כונן קשיח מסוג כזה או אחר או להחליף סוג סוללה, אני מדבר על אפשרות החלפה בתשלום אצל מורשה-יצרן שיבצע זאת במקום (ולא לנסוע ליישוב שקר-כל-שהוא ולהשאיר שם את המחשב לשבועיים). שידרוג בחנות (בשונה משדרוג אצל הייצרן) מייצר תלות תיקון אצל המוכר (ואם משהוא נשבר בדרך בהצלחה להתמודד עם המוכר בחנות).

סוללות "חכמות" - אם שמתם לב רוב המחשבים הניידים שנמכרים היום מכילים מה שמכונה סוללה חכמה, סוללה חכמה מכילה מעגל מגן (מתח יתר/ התמחחמות / טעינת יתר וכו') אחד הדברים הטובים ביותר שהמציאו בסוללות האלו הן הוספת פיוזים ותוכנה סגורה (firmware) ששולטת על הטעינה.
המערכת המופלאה הזאת למשל תמנע ממשתמש פשוט להשתמש בסוללה תחליפית (כל היצרנים שבדקתי סיפקו אחריות לסוללה ל 300 מחזורי טעינה או שנה ).

בגלל שכמעט כל המחשבים הניידים שנמכרים היום מכילים סוללה מובנות (פרט אולי ל T480 ו  T470 )  המחשב ככל הנראה יהפוך למעמד לעוגיות ברגע שהסוללה תמות (אורך חיים לסוללה יכול להגיע לשלוש שנים תלוי בסוג הסוללה).

כמות התאים, סוללת המחשב מורכבת מ"תאים" (בדר"כ זה משהוא בסדר גודל של  סוללות 18650 ומעגל שמעלה מתח ), כל סוללה יש לה אורך חיים צורת החיבור שלהן (מקבילי או בתור) משפיע על ההסתברות של המערכת לקרוס (במקרה הזה חיבור מקבילי). הסוללות ברוב המחשבים (ליתיום-יון) חיות תקופה (זה לא יעזור אם המחשב לא השתמש בסוללה כמעט היא תמות לאחר כמות שנים מסויימת ). אם רוכשים מחשב עם מעט סוללות (מהניסיון שלי כל דבר פחות מארבעה תאים) אין ממש לצפות שהסוללה תשרוד תקלה בודדת. רוצים לדעת למה mac book pro נחשב כל כך טוב מבחינת הסוללה ?  יש שם סוללת תשע תאים (זו גם הסיבה שחלק מהמאקים מסוגלים לחיות אפילו 7 שנים לאחר רכישה כי הסוללות הן מסוג ישן וגם יש הרבה מאוד תאים).
מי שרוצה סוללה שתחזיק לו X שעות צריך לעשות חשבון פשוט של כמות הצריכה של המסך+כונן קשיח+כרטיס מסך+מעבד+כרטיס ויפי בשביל לקבל סדר גודל לגמה זה באמת יחזיק.  הכלל שמצאתי סוללה של פחות מ 65 וואט לא מחזיקה מעמד יותר משעה וחצי בעבודה אינטנסיבית.

כמות הזיכרון, אני רואה שיש שלושה רמות של מחשבים ניידים שנמכרים :

מחשבים בעלי זיכרון נדיף שהוא חלק מהמחשב (מגיע כ צ'יפ על לוח האם).
 • מחשבים בעלי זיכרון נדיף של 8 ג"ב (מקסימום)
 • בעלי 16 ג"ב מקסימום (חלק מספקים ציפ בודד של 4 ג"ב או 8 והשאר ברכיב ההרחבה).
 • יותר מ 16 ג"ב (אסוס רוג , Thinkpadים למינהם ומספר dellים).

לדעתי מחשב נייד שמגיע עם פחות מ8 ג"ב הופך מהר מאוד ללא שמיש בעבודה (יש לי 16 ג"ב וזה לא מספיק).

חריצי הרחבה,.

זה אמנם נשמע ישן אבל מחשב נייד עיסקי צריך יותר משני חיבורי USB (ומי שרוכש מחשב נייד עם התקן בודד רק מבקש להוריד מהשימושיות שלו).

אם כבר רוכשים מחשב נייד לשימוש של העסק צריך לוודא שיש יותר משני חיבורים ושהחיבורים הם לפחות אינצ' אחד מהשני (2.54 ס"מ) זה לא נראה ברור אבל כמעט כל הדונגלים שראיתי חרגו מגודל הכניסה וחיבור של דונגל אחד להתקן USB סגר את האפשרות להשתמבש בכניסה הנוספת.

ExpressCard , זהלא משהוא שחושבים עליו הרבה עד שמשתמשים בו , בגלל המבנה של החריץ מספיק לחבר ולשכוח מהכרטיס כי הוא לא בולט יותר מדי מהמחשב עצמו וניתן להשתמש בו בנוסף ל USB.

הגנה מפני נזילות , אם עובדים ברכבת / בבית הקפה זה די חשוב למנוע מנזק כזה.

כרטיס הרשת (RJ45) ,  מי שרוכש מחשב שמגיע עם lan-insert ראה הוזהרת זה לא שורד הרבה חיבורים ( מדבר מניסיון :-( ) ובשונה ממחשב PC לא ממש ניתן להחליף את הרכיב.

מבנה מכני של המחשב הנייד, נכון אני מעריץ של מחשבים ניידים שרידים (Rugged) אבל כלל מצאתי שמחשבים ניידים מצופי אלומיניום שורדים נסיעות ברכבת ומפגשים, מחשבים הבנויים מפלסטיק ו ultrabooks, ראיתי איך מחשב אחד כזה פשוט התעוות מלחץ קטן בפינה. גם ללא מעבר ברכבת אני ממליץ לכל מי שחושב לרכוש מחשב נייד דק שיבדוק על הכפתורים במקומות שונים במקלדת ויראה אם זה מתאים לו לי אישית הפריע שאחד המחשב היה מתעקם כשוסגרים את המסך.

אחריות, זה אחד הדברים החשובים במחשבים ניידים לדעתי, אל תמסכו על מה שנאמר לכם בעל פה בחנות,

תתקשרו לספק השירות אם מספקים אחריות במקום העסק (אולי תגלו שלא מגיעים לשכונה שלכם כי זה מסוכן שם) או אם ניתן לקבל אחריות על ידי אחד העובדים ולא מי שרכש את המחשב נייד ואם צריך לעשות החלפת בעלות לעובד אם הוא צריך לקבל תמיכה במחשב (קרה לי בחברת dell ) ואם האחריות של Accidental damage תקפה באזור (קרה באסוס שלא היו מוכנים לתמוך כי המחשב לא נמצא פיזית בארה"ב או קנדה)

מודם סלולארי או eSIM, אחד הדברים הכי מגניבים שראיתי היה המודם המובנה (שחבוי במקום מסתורי שהסים לא יעוף), הדבר הזה נותן חיים אחרים למחשב נייד שגם מסוגל לקבל חיבור ספרתי.

תמיכה בלינוקס, כן ב 2018 צריך לבדוק אם כל הרכיבים במחשב עובדים או לא, זה נשמע הזויי אבל זו המציאות היום - גם היום מגלים שה touchpad לפעמים לא עובד. בדר"כ זה אמור לעבוד אבל זה רק בדר"כ.

לסיכום, מחשב נייד לעסק ? סוללה חיצונית , זיכרון לא מולחם וחיבור LAN והתקני exrpess card.

פיטרצ'רים מגניבים שהייתי רוצה לראות , אבל הם לא תמיד שם ?
רכיב SDR
קורא כרטיסים חכמים (smart card).
קורא MMCים.
רכיב NFC.

3 תגובות:

 1. ה ThinkPad T בדכ עונים על רוב הדרישות שהזכרת. אני מכיר כאלו שעובדים כבר עשר שנים ללא תקלות.

  השבמחק
  תשובות
  1. אמנם נכון שהThinkpadים עונים על חלק מהדרישות , אבל כמעט כל המחשבים לפני 2015 היו בעלי היכולות האלה.

   אם תסתכל על ה Thinkpadים שנמכרים היום אתה תראה שלפחות בחלקם יש זיכרון מולחם (T470s בחלק מהדמגמים שנמכרים בארץ). אני חושב שכמעט כל מחשב לפני 2015 שתתחיל לבדוק לא יסבול מהבעיה הזאת (ככל כל מה שדור 4 במעבדי אינטל ומטה).

   גם ה Asuspro (יצאו לפני 2015 כמדומני) וגם ה Dell Latitude EXX40 לא סבלו מהבעיות האלה.

   מחק
  2. אך ה T הרגילים וה TxxxP מן הסתם זכרון רגיל.
   אני עדיין מסכים עם הטענה המרכזית שמחשבים שנוצרים לעמידות הפכו לנישה, ואפילו לנישה בתוך נישה (אם להתייחס לThinkpad).

   היתרון של זה הוא תמורה גדולה משמעותית למחיר לעומת שנים עברו מבחינת ביצועים, עובי ומשקל.

   מזלנו היחיד הוא שנייחים עדיין מורכבים בחלקים עם סטנדרטים קבועים.

   מחק