יום שלישי, אפריל 17, 2018

במטותה ממכם עזבו את הפריסה לנפשה

אני יודע , זה נשמע נדוש זקן וקנטרני אבל במטותה ממכם עזבו את הפריסה לנפשה.


מרבית מאנשי המחשבים שאני מכיר אשר מקלידים למחייתם יודעים הקלדה עיוורת ברמה זו או אחרת, ומי שלא יודע יודע הקלדה עיוורת מסתקל על המקלדת לראות הייכן האות ממוקמת.


לדעתי הרעיון של להזיז את הפריסת האותיות (מה שידוע כחלק מתקן si1452) הוא מאותגר שימושית -
 • זה לא יעזור לאנשים שמקלידים הקלדה עיוורת (כי זה ישבש להם את האותיות) - ומי שחושב שזה תענוג יבדוק פריסת דבורק אל מול פריסה אמריקאית (וידלג בינהן). גם אנשים שמקלידים בשני שפות או יותר לומדים הקלדה עיוורת והייכן האותיות ממוקמות.
 • זה לא יעזור למי שאינו יודע הייכן נמצאת האות בפועל (כי החריטה נמצאת במקום אחר) ומשתמש במקלדת בפריסה התקנית  לא יראה את המיקום החדש.
 • זה לא יעזור אם האות מחוקה חלקית - האות ו והאות ן מסומלות בצורה שונה במקלדות שאיתן אני עובד (והחלפתי מספיק מקלדות בחיי), אם האותיות הגיעו למצב שנמחק חלקית כאשר האות ו והאות ן מחוקות חלקית זה לא ישנה שום הרבה בפריסה החדשה - הזזת האות ו' על מקשי שחקני call of duty (מקש האנשים שהאוהבים לשמור על עוד חיים במשחק ) כך שגם שם האות תמחק (ואף יכול להיות שיותר).
 • זה לא יעזור אם הגופן שקיים במלקדת הוירטואלית אינו ברור מספיק זה גם לא יהיה ברור מספיק כאשר ישנו את מיקום האותיות.
אני אישית לא פחות ממזועזע מהגישה (ציטוט מאחד העיתונים)  -
אנשי מכון התקנים מאמינים כי הציבור יתיישר עם התקן החדש, וכי לאחר שהציבור יכיר אותו ויבין כי הוא נוח יותר, הוא יהפוך לסטנדרט המוביל בישראל.

אם נעזוב לרגע את העובדה כי זו עברית שאינה תקנית,
בעצם ... לא ... ממכון התקנים אני מצפה שיעמוד בתקן העברית. יש את המוסד העליון לעברית שאפשר לשאול שם איך לומר נכון מילה כזאת או אחרת.

זה מרגיש ונראה כי מנסים להכניס משהוא כמו עברית חזותית פעם נוספת והפעם ללא  צורך שמגיע מהמשתמשים.

בנוגע לקבלת הפריסה, אמנם אנשים מדהימים באו וכתבו הסברים איך להוסף זאת להפצה החביבה עליהם  - לדעתי העובדה שהפריסה לא מגיע מאושרת כברירת מחדל מראה כי מי שמקליד בשפה זו לא בחר להתלונן מספיק או להתמיע זאת בהפצות הפופולאריות.

* הכותב מתבטא בדלות, וייתכן שכתב עם שגיאות תחביריות אבל הוא לפחות לא עובד במכון התקנים.

* מי יודע, אולי אהרוני ואחרים יפרקו את הטענות שלי ושל אחרים ויראו כי אולי זה לא רעיון כל כך גרוע, והשפה עמדה בתקן והרעיון לא כזה מיותר.

7 תגובות:

 1. הפריסה החדשה לא באה להחליף את הפריסה הישנה והיא תהיה במקביל לה. כך שכל אחד יוכל לבחור מה שנוח לו ונוכל לגלות מה הציבור מעדיף.

  השבמחק
  תשובות
  1. אני חושב שהיה הרבה יותר טוב- פשוט לא להזיז את המקשים ולבצע את השינויים שעשו ברמות העלינות. ככה הרווח היה של כולם.

   מחק
 2. תגובה זו הוסרה על ידי המחבר.

  השבמחק
  תשובות
  1. אין ממש טעם להכניס את ו״ו לרמות העליונות.

   מחק
  2. התכוונתי שהיו משאירים את האותיות במקומן אבל השינויים בניקוד היו נכנסים (השינוי ברמות העליונות). ומערכת התגובת מאותגרת שימושית.

   מחק
 3. אני לא הייתי מעורב בפריסה החדשה ואין לי דעה חזקה לגביה. אני בסך הכול לא מתנגד לצעדים רדיקליים כמומהזזת הנון הסופית, אבל אני מסופק מאוד שזה באמת יצליח. הסיכוי היחיד שיש לזה להצליח הוא אם בחלונות ובאנדרואיד ישנו את הפריסה שבאה בהתקנה הרגילה ואם המקלדות הפיזיות במחשבים הנייחים והניידים יהיו מעודכנות. הסיכוי שכל זה יקרה אינו גבוה.

  אני כן הייתי מעורב בגרסה הקודמת, שנכנסה לחלונות 8. היא לא הזיזה אותיות, אלא רק הוסיפה דרך חדשה להקליד ניקוד, מקף, קו מפריד ותווי בקרה לכיווניות. אני רואה את זה כהצלחה בסך הכול – זה מותקן אצל המון אנשים גם אם הם לא יודעים את זה, וכששואלים אותי איך להקליד קמץ אני יכול לומר „אלט ק” במקום „קאפס לוק שיפט 8” :)

  השבמחק
  תשובות
  1. למען הסדר הטוב זה קיים כברירת מחדל גם בחלונות 10,אבל מה לגבי העברית הלא תקנית ?

   יום יבוא ונקליד עם נִקּוּּד כמו שצריך (משום מה kate לא רואים את הניקוד כמו שצריך)

   מחק