יום רביעי, דצמבר 27, 2017

עיר חכמה

קורה משהוא מדהים בשנתיים האחרונות, אנחנו מתקרבים בצעדי ענק למה שמכונה Smart City.
ערים שלמות מחברות את כל ההתקנים שלהם לרשת האלחוט , מאפשרות חיבור נוח למצלמות העירוניות ולקבלת מידע ושינויי מכל התשתיות (מערכות כיבוי אש , רמזורים, ניהול קהל, צריכת מים).

ניתן לראות את זה מצויין במקומות כמו מדריד ורחובות בהן נפרשו מערכות שמאפשרות גם לאזרח וגם למנהלי הרשת להתחבר ולקבל מידע.

המערכות בנויות בצורה מדהימה בטכנולוגיות הבאז וורדס הכי פופולאריות כמו רשתות מבוססות תוכנה , האינטרנט של הדברים זיגבי , לורה  , גלי 70 גה"צ ומה לא.

כמובן שלא שכחו את האבטחה בכל הנושא, הרי האות S באות IOT היא עבור Security, ואחת הדרכים המושלמות למנוע ניצול לרעה הוא אי מכירת ציוד קצה המתאים לתדרים האלו ושימוש בהתקנים סגורים שלא מאפשרים לכל מני מתכנתים וההקרים לדעת על נקודות החולשה של המערכות. למעשה כמעט ולא תמצאו הודעות על רישות של העיר עד שלא נפרסת רשת ה וי-פי העירונית (כי אז פשוט רואים את זה בפירוש). אני לא אומר שעיר זו או אחרת לא דאגו לאבטחה חס ושלום רק שבהצלחה למצוא ציוד קצה למשתמש הביתי להתחבר למשאבים האלה.

כמה חברות תקשורת אפילו הגדילו והודיעו כי עכשיו לקוחות שירכשו מוצרים מהם ולא מהמתחרים יקבלו תיעדוף, בצורה כזאת החברות מאפשרות תמיכה לאורך זמן בציוד שלהן ויודעות לבחור באיזה ציוד מותר להתחבר לרשתות האלחוט (ולא כל מני מתחרים בתוכנה חופשית או כאלה שיגרמו ללקוחות אפשרות לעבור בין ספקים). ייכול להיות מאוד שנראה בקרוב רשתות  NB-IoT פרוסות בערים הגדולות ונוכל לחבר אליהן את כל הציוד החשוב.

גם היום חלק מספקיות התקשורת בוחרות להשתמש באמצעים סגורים (ולא חס ושלום להשתמש בכלים כמו Gnu Radio) ע"י בחירה במוצרים סגורים וקניינים של חברות בעלות שם החברות דואגות לזה שהם מקבלים את האבטחה והבטיחות שיש בתוכנה סגורה ושמי שייתפל במערכות התקשורת שלהם הוא רק אדם מוסמך והחברות יבחרו עבורם את צורת האחזקה.

הבחירה הכה מוצלחת בציוד סגור מונעת מכל מני האקרים לדעת ולהתחבר לרשת, ודואגת לזה שהצרכנים ייקבלו את הציוד הטוב ביותר שאפשר, ולא משהוא קוד פתוח ותוכנה חופשית שלאנשים יש יכולות לגלות באגים ולנצל אותם. הרי אם אנחנו מסתירים את הקוד ואת הפרוטוקול אף אחד לא יוכל לדעת על בעיות בקוד !

אין מה לדאוג או לחשוש האנשים מאחורי המערכות האלה יודעים מצויין מה הם עושים, הם דאגו לכך שכל מערכות הניהול והבקרה לא יהיו מחוברים לרשת האינטרנט הציבורית (כי הם ידעו את הכלל אם אדם אחד יכול להתחבר לציוד , במוקדם או במאוחר אדם אחר יוכל להתחבר לציוד). תודה לאל מי שמתכנתן ומנהל מערכות יודע שלא מחברים התקנים קריטים לרשת האינטרנט.

האם דאגו להכניס נושאי אבטחה ברמה 11 שימנע ניצול לרעה של מערכות חיישנים חכמים , וכמובן שהאבטחה שצירפו למערכות שימנעו נזק פוטנציאלי לרשת ולציוד.

אבל יש עוד דברים מצויינים בנושא העיר החכמה, לראשונה רשויות מוניצפליות יכולות להפוך לספקי אינטרנט (או אינטרהנט) עצמאים. אין עוד צורך לחכות לחברות ענק שיחברו את העיר לתשתיות, העיר עצמה יכולה לפרוס רשת וי-פי ולספק גישה לאינטרנט בזול לכל התושבים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה