יום רביעי, דצמבר 20, 2017

כיסוי אינטרנט

אני באמת צריך לקחת כמה שיעורים באיך לעשות עסקים מחברות התקשורת.
אני חייב להעריך את היכולות המופלאות שלהם למכור ושאנשים יקנו למרות כל מני דברים מעניינים.

ניקח למשל את מקרה ה LTE-M, בגדול מדובר על חברה בשם PHI (פרטנטר-הוט) שתספק תשתיות שיאפשרו תעבורת LTE-M. ע"פ דיווחים בתקשורת רכיבי תקשורת שיתחברו כ IoT (אם אני מבין נכון ככל הנראה לפי הקצאת מספרי טלפון ולא דווקא בדיקה של IMEI או בדיקת יכולת ) יקבלו תעדוף.

חברת פרטנר אף פרסמה כי תפרוס רשת שתאפשר חיבור ושימוש ע"י מכשירי IoT (פשוט מודמים שידברו באחד מהפרוטוקלים החביבים בשביל לדבר אחד עם השני).

אם להאמין לתחקיר שביצע TelecomNews, הרי שמדובר במהלך שלא פחות ממדהים ע"י חברת התקשורת.
הלקוחות (ע"פ התחקיר)  ישארו כלקוחות לשנים רבות ולא יעברו למתחרים.

הסיבות העיקריות הן אי יכולת החלפת ספק בגלל שיטת השידור ביחד עם הסרת הכיסויי הארצי (מספר רב של חברות פשוט מורידות את האנטנות מאזורים לא משתלמים ) גורמים לעבודה שאנשים פשוט יתקעו ללא כיסוי. אם זה נשמע כמו משהוא הזויי שאין סיכוי שיקרה - אני חותף את זה על תקן יומי בגלל שיש חור אי כיסוי רציני באזור קריית גת.

אני יודע שמה שאני הולך להגיד הוא מנוגד להרבה הצעות שהם מאוד מתאימות לשוק הבן לאומי (בהם אנו בונים מנגנון לעבודה בLTE וסומכים על ספקי התקשורת) המקרה פה טיפה שונה מהמצב הבן לאומי. נכון שמאוד מומלץ להסתקל על דברים כמו mangOh ולבנות מערכות שיודעות לדבר בצורה פתוחה עם רכיבי תקשורת שמדברים בתדרים מורשים.

כאשר יש לנו שימוש בחומרה מהסוג הזה יש לנו סיכוי מאוד גדול שנוכל להשתמש בכלים פתוחים וחופשים ע"ג מערכות AT/QMI/MBIM (תלויי בממשק) מה שבתלות בקודם יאפשר לנו ממשקים כמו ppp/qmi/mbim.

אבל המקרה שלנו הוא יותר קשה, בגלל בחירה במודמים מהסוג הזה אנו תלויים לחלוטין בספקי התקשורת שלנו, בעולם נורמאלי אם יש כיסוי באזור מסויים יש סיכויי טוב שהכיסויי ישאר (ולא יוסר) ואם נרצה נוכל לעבור בקלות לספק אחר.

הבעיה אצלנו היא שלא רק שהכיסויי יכול להתעופף גם הנדידה בין הספקים עצמם יכולה להיות בעייתית - לדוגמה אני ינתקלתי בבאג מעצבן באזור עזריאלי לפני כשנה שדרשה ממני בסוף מעבר לספק 3G סלולאר אחר.

בנוגע למערכי חיישנים - אני לא אומר שצריך לעבור להשתמש ב E-Sim ונגזרות ה LTE (לא נתקלתי עדיין במימוש שעובד חלק עם E-Sim בדביאן) אבל כן ניתן היה להשתמש בשיטות כיסויי "פתוחות" שיאפשרו חיבור של הציוד למערכת מרכזית שיכולה לדבר עם מגוון רכב של כלים במקרה הצורך (הכל ב LORA דרך Wi-Fi ועד LTE רגיל ).

כאשר מדובר על ציוד קצה שנמצא ב"אתרים" (רדיוס קטן מ 50 מטר )  אני חושב שזה יהיה יותר בטוח להשתמש בדברים כמו  zigbee , וי-פי, SigFox מכיוון שמדובר על פתורונות פתוחים (חלק אפילו קוד חופשי) שימנעו נעילת ספק תשתי,כאשר הציוד שלנו מדבר בפרוטוקול / תוכנה חופשית זה מאפשר לנו להחליף ספקים ואף להיות ספק עצמי בעלות יחסית נמוכה.

פתרונות מבוססי תדר מורשה (LTE/3G/4G) בד"כ נועלים את המשתמש לספק כזה או אחר, ואם אתה כחברה צריך כיסוי אתה פונה לספק תקשורת ומדבר איתו באמצעות מודם כל שהוא.

מודמים סלולארים הם סגורים בהגדרה ואם אנו בונים מערכת שדורשת לעבוד עם רצועה אחת בלבד בתלות במספרי טלפון יש סיכוי טוב שמה שיעבוד ב PHI לא בהכרח יעבוד בסלקום.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה