יום שלישי, מאי 03, 2016

מנפלאות ה Win10

פוסט זה נכתב כהוצאת קיטור וכמכתב לאדם הבא שיטען מולי כי אחזקה של Windows קלה מאחזקה של לינוקס בדסקטופ.

ידעתי ששידרוג למערכת ההפעלה Win10 הולך להיות כואב רק לא הבנתי עד כמה, אבל נדרשתי  לבצע וביצעתי והנה אני ב 10.

לאחר שעברתי ממערכת עובדת של Win7 וביצעתי שידרוג ל Win10 גיליתי תופעות מדהימות. אני חייב להגיד שבמהלך עבודתי ב 7 לא נתקלתי בבעיות כאלה במחשב הזה (Latitude E6540).

הדבר הראשון שהיה (ונפתר לבד) הוא העובדה ש Windows הפסיק לתמוך בדריברים של כרטיסי הרשת. אפילו ב קרנל 2.6 זה לא קרה. מערכת ההפעלה היחידה שראיתי תופעות כאלו היתה  Windows Me.

אז המשכתי לעבוד, היום וינדוס ביצע שידרוג ואישרתי לה להפעיל מחדש, נחשו איך הופתעתי כשכל רכיבי ה USB שלי עברו למצב לא שמיש עם השגיאה המדהימה "Code 19" העדכון היחידי שהיה לי היה עידכון של וינדוס שהוף (אלוהים יודע מה גרם לזה) וביטל לי את ה USB.


הפתרונות הבאים הם וודו שמצאתי בגוגל - לא לנסות בבית. אם אתם כבר על וינדוס 10, אין משהוא יותר גרוע מזה לעבודה שלכם אפילו מחשב שלא עולה גורם פחות נזק מזה לעבודה שלכם.

הפתרונות שהיו היה לנתק את ספק הכוח של המחשב נייד, ולבצע הסרה וחיפוש של הדריברים - לא עבד.

לבצע הסרה ולהתקין דריברים מאתר הייצרן , באופן לא ממש מפתיע הבעיה לא נפתרה שם.

שימוש במנהל העידכון של Dell (דרך האתר ) והתקנה של כל מה שהוא טוען שצריך להתקין - בוצע ולא עובד.

הורדה ועידכון של הקיט ב Intel -ניסיתי לא עובד, על הדרך נזכרתי בתענוג של פעם למה הינו עובדים עם קבצי DEF כשהיינו בונים קבצי DLL  :
למי שלא איש וינדוס הינו מריצים objdump על בינארי בשביל לגלות את כל הפונקציות שקיימות ב dll, הפעולה מייצרת קובץ קריא מה שמחייב את המתכנת לערוך ידנית וטעות או חוסר תשבור את ה build.

הסרה של כל אחד מהתקני ה USB , לחיצה על Refresh  ולתת למערכת להתקין לבד - לא עבד.

שינוי ה registry , הסרת הדריברים הסוררים , מחיקה של קבצי ה inf מתוך %systemroot%\inf 
לאחר מכן ביצוע מחיקה של הדריברים מתוך device mangaer וביצוע scan for changes. -  לא בוצע .

בחירת דריבר שגויי תחת device properties ,ביצוע disable , איתחול מחדש , הסרה , ריענון של רכיבים זבח של בתולה לאל השמש  - עבד יש לי רכיבי usb שחזרו לעבוד.


סוף וודו .

דברים כאלה , לא קורים אפילו ב Unity,  תמיד יש לך אפשרות לא להוריד עדכונים, וגם אז אתה יכול לבחור מה אתה רוצה להתקין אבל ב Win10 החליטו שהאנשים שרכשו רישיון שימוש למערכת שלהם (כן כאלה שאשקרה שילמו כסף בשביל להשתמש ב 7) צריכים להפוך לבטה טסטרים ולבזבז חשמל.

נוסיף לזה כמובן את ביטול האפשרות לביצוע noise cancelation - ב win 7 היתה אפשרות לבטל את הרעש הסטטי של המיקרופון תחת הטאב enhencments ב 10 האפשרות נעלמה כאשר משתמשים בדריברים של דל (או של מיקרוסופט). אם מתקינים את הדריבר 2.7 של realtek האפשרות מוחזרת אבל אז אין קול כאשר משתמשים בheadset.

כמה דברים יפים שגילתי היו למשל העובדה  F8  במהלך העלייה לא נותן Safe Mode , ובשביל להגיע ל Safe  Mode צריך ללחוץ על shift לאחר כניסה ואז ללחוץ על הכפתור Restart (או לבצע דרך msconfig).

עוד נקודה שמפריעה לי מאוד היא חוסר הקיום של תוכנה בסגנון של sudo, כן אני מבין שאפשר ללכת וללחוץ על האייקון ובתפריט לבחור Run as administrator , הדבר הכי קרוב לעבודה כזאת היה ביצוע runas  ביחד עם טסריט מוכן אבל זה עקום כמו שימוש  ב silverlight על KDE.

אני חייב להגיד את האמת  היום ב windows כבר ביצעו הפרדה די טובה, רק חבל שלא עשו עבודה עד הסוף.

שמו את תיקיית הבית תחת users (המקבילה ל home)

בצעו הפרדה של התקנת תוכנות פר מערכת %program files% + %programdata% (המקבילים ל /usr/bin ו /usr/share)

נתנו ממשק בו כל משתמש יכול להחזיק קבצי הגדרה ספיציפים אליו %Appdata% (המקביל כנראה ל ~/.local/share/ )

בנו מערכת הרשאות לשימוש UAC (אני מאמין שהדבר הקרוב ביותר זה AppAromor אבל אשמח לתיקון) .

בדר"כ אנשים אומרים כי קשה לעבוד עם לינוקס כי צריך להתקין אפליקציות לבד וצריך לערוך קבצי הגדרות כשיש תקלה, אבל מה קורה אצל המתחרה הגדולה Win10 ?

בשביל לקבל גישה לקבצים במערכות כמו דביאן אני פשוט אפעיל chown בוינדוס 10 הפקודה נקראת takeown שצריך להפעיל ממשק משתמש טקסטואלי (CLI).

במערכות כמו דביאן כשצריך לערוך קבצי הגדרות צריך להשתמש ב sudo או משתמש בעל הרשאות , הפלא ופלא ב Win10 כאשר פתחת קובץ לעריכה (נגיד etc\drivers\hosts) צריך שהאפליקציה תופעל כ Administrator בשביל לבצע עריכה (או להיות מחובר ל Administrator ב Safemode שזה המקבילה ל root).

אם יש UAC מופעל לא מצאתי דרך כמו ב sudo לאשר פעולות או תוכנות מסויימות אם אלו לא חתומים (חתימת אפליקציה נעשת ע"י signtool והחותמת צריכה להיות מופעלת על ידי group policy ).

במערכות כמו דביאן ו ארץ' קבצי ההגדרות נמצאים במספר מקומות (במיוחד /etc ) ב Win10 יש קובץ רגיסטרי וקבצי ini שצריך לערוך בשביל לשנות הגדרות כשיש תקלה.

במערכות כמו דביאן כאשר יש בעייה במנהל התקן אפשר יהיה לבצע לו פשוט blacklist , ב Win10 אני צריך ללכת להסיר אותו מה registry ללכת ולהתפלל לטוב.

בפעם הבאה כמשהוא רע קורה, ומסננים איזה קללה יש לי הצעה פשוט לסנן Windows10.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה