יום שני, אפריל 25, 2016

PCRF/PCEF/PCC

ב UMTS ו LTE יש לנו מספר מודלים לבצע חיוב, בחירת אופן החיוב והpolicy שלו מבוצע ע"י מה שמכונה Policy and Charing  Center (PCC).

ה PCC הוא יישות (אפשר להגיד מערכת שלמה) שיכולה לבצע החלטות ברשתות 3GPP (למשל UTMS ו LTE) וגם מערכות שהם לא בדיוק 3GPP (למשל כאשר יש שימוש ב I-WLAN).

ככל יש 5 מודלים של עבודה :
  1. חיוב לפי כמות שימוש.
  2. חיוב לפי זמן שימוש.
  3. חיוב לפי זמו וכמות שימוש.
  4. חיוב לפי אירוע.
  5. אי חיוב כלל
חיוב לפי כמות שימוש נמדד ביחידות (למשל KB ) וחיוב לפי זמן שימוש נמדד לפי זמן (לדוגמה גלשתי במשך שעה) .

מערכות ה PCC תבצע חיוב שונה כאשר קיימת נדידה, בהתאם למיקום (LAI , GeoFence) , בהתאם לסוג ה CSG (קבוצת מאפיינים ללקוח) של הלקוח ,  בהתאם לסוג השירות הנצרך בהתאם לזמן השימוש.

בצורה כזאת ניתן לחייב תושבי צפון תל אביב יותר מאשר למשל תושבי דרום תל אביב על אותו השירות, או להגיד שכל מי שיש לו איפון נשייך אותו לקבוצות חיוב גבוהה יותר (כי אני לא אוהב איפונים :) ).

כמו כן ניתן להגדיר כי כל מי שמתחבר לשירות הזרמת וידאו של Binge-On לא ישלם על השירות אבל אם יתחבר לצפות ב youtube הוא יחוייב בתשלום מלא.

המערכת יודעת לשלוח ל Policy and Charging Enforcement Function
 (PCEF) הודעות של כמה נשאר (זמן וכמות) לביצוע מעקב.

במידה ואנו עובדים במצב של חיוב בזמן אמת, ה PCEF יזהה מתי המשתמש חרג מהכמות המותרת וכאשר זה יקרה הוא ישלח הודעה ל Online Charging System (OCS) לזיהוי מחדש וקבלת משאבים (לדוגמה לשלם על עוד חבילת גלישה).

דרישות המינימום לאופן החיוב הן :

IP Connectivity Access Network  ברשת הביתית או המארחת.
מאפייני CSG של המשתמש.
QOS.
זמן ביממה.
מאפיני  IP Connectivity Access Network.המארחת מחזיקה מערכת תעריפים והתעריפים יכולים להשתנות בהתאם לאירועי מערכת (למשל התחברות מחדש).

דוגמא קלאסית היא חיוב לשימוש בשירותי המייל של חברה מסויימת, ב uplink אנו מגדירים את שכל מה נשלח לפורט 80 ו 443 לחברה (בהתאם למשפחת כתובות מקור) וכל מה שמגיע מפורט 443 ו 80 ב downloing מהחברה.

השימוש ימדד על ידי ה Policy and Charging Rules Function (PCRF). שיקבל מידע פר משתמש ופר session זה נועד בשביל להפעיל החלטות בצורה דינאמית לפי אופן השימוש. ה PCRF שמבצע החלטות ישלח את הכמויות ה מותרות ל PCEF ו ה PCEF ישלח ל PCRF מתי משתמש מסויים הגיע לכמות שימוש מסויימת וידווח את כמות השימוש מאז הדיווח הקודם.

ה PCRF יבצע מעקב ברמת שירות , קבוצות שימושים ואף session בתוך IP-CAN.

למידע נוסף TS 23.203

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה