יום שישי, ספטמבר 25, 2015

תשאירו את 2G חי

זה אולי יישמע לחלק מהאנשים כהזויי אבל אני ממש אבל ממש הייתי רוצה להשאיר את התמיכה ברשתות 2G ו 3G על כינן גם להחזיר את היכולת לעשות שיחות data ושיחות וידאו לסלולואר (זוכרים שכ3G פרץ היה את ה קילר פיטצר של שיחות וידאו ?) לפני "הכנסת" דור ארבע והגדלת כיסויי.

זה נשמע לאנשים כ-לא משהוא רציני אבל אם אני צריך dialin/out נכון להיום  בחלק מחברות הסלולאר השונות הדבר נעול ברמת הרשת, חלק ישאלו מי כבר צריך את ה 56K הזה ?  כנראה שלא יצא לכם להתקל במצב בו אתם תחת traffic shiffting עצבני (זה כל כך איטי שאי אפשר להכנס לאתר של חברת הסלולאר) ומה שיותר גרוע זה מנתק אותכם מהעולם.

למה אני צריך שיחות וידאו ? כי בדומה ל MMS הם אינם נכנסים לחבילת הדאטא (בדר"כ) ומצלמות 3G היום משדרות ב... לא דאטא אלא שיחות וידאו (זה איך מתאפשרת dialin עם כרטיסים מושלמים מראש)


אז יקפצו האנשים ויתחילו לטעון שיש מחיר מאוד גבוהה להקמת/אחזקת עמדת סלולר, רק הבעיה היא שבדר"כ מחיר האחזקה מכילה מחיר רישיון בחירה בציוד קנייני שעלות השימוש היא אסטרונומית ומחיר שכירות והעדר תמיכה (אם לא נרכשה בנפרד) שעליה תשלם הון תועפות קטן. כן להחזיק עמדות שידור עולה די הרבה כסף (אבל את זה אפשר להוריד) אבל אם אתם חברת תקשורת שמכבדת את עצמה מן הראוי שתתנו שרות כמו שצריך.

אם ניקח ציוד מבוסס קוד פתוח קיים (מדור 2 ועד דור ארבע) המחיר לעמדה נע סביב ה 2.5K-10K  עבור 2.5G
ו 3G מצב ה4G הוא טיפה יותר בעייתי (מדובר על ציוד נוסף) אבל יש גם פתרונות תוכנה מלאים (דוגמה).

שמתי לב שכשדברים על נקודות שידור אנשים מתייחסים לאנטנה/ טוף בלבד אבל פרט לציוד הזה יש הרבה מאוד ציוד נלווה (החל ממסרים/מרבבים ועד גנרטור חירום ועמדת מצברים) נגיד ואני רוצה להקים עמדת שידור  במקום ללא כיסוי אז צריך  :

1. אנטנות שיכסו טווח מסויים.
2. תקשורת בין האנטנות לעמדת השידור זה יכול להיות פשוט כמו כבל תת קרקעי ועד שידור רדיו.
3. ציוד שמשדר/קולט את המידע וממיר לפורמט שצריך BTS
4. ציוד שמנהל את המרת המידע BSC
5. ציוד שינהל את ה BSC ויעביר את המידע הלאה לרכיבי תוכנה/ חומרה (כלפי ה MSC)
6. רכיב שמנהל את מקטע הרשת (MSC)
7. ציוד שמתקשר עם רכיבי הניהול של הרשת - ליבת הרשת מכילה דברים כמו הggsn , mmsc , smsc  וכמובן ה core של רשת ה hlr,vlr,eir,auc

קיימים פתרונות  AAA רבים freeradius הוא אחד שהייתי ממליץ אבל יש הרבה פתרונות קניינים שאנשים משתמשים כבר בהם והתאמה של רכיב ה AAA לרשתות האלה היא יחסית פשוטה (כי יש תמיכה ברדיוס מהקופסא).

מערכת מבוססת קוד פתוח יכולה להשתמש ברכיבי הרשת הקיימים אצל הספק או פשוט לעבור לשימוש בכלים קיימים - לדוגמה ניתן להשתמש בפתרון הAAA הקיים (רדיוס) בשביל הזדהות בתוספת של  sip express router שרת xcap ו pppd לשירותי רשת מתקדמים (אפשר להוסיף עוד אבל זה הבסיס שאני רואה עכשיו).

רוצים לקבל mobility ואפילו לקוח SIP ? ואו זה מגיע מהקופסא , צריכים חיוב לפי שימוש (זה כבר קיים).
אז בו נעשה חשבון פשוט , עמדת שידור שתתמוך ב 2.5-4G תעלה לפי ההשערה שלי באזור ה 40K ( אני לוקח מקדם של 1.5 על מחירי ציוד בשביל בלת"מים ופאקים בדרך) ואז תשלום שכירות / רישיון חודשי.

כן זה מחיר גבוהה אבל זה עבור בניית נקודה מאפס, רוצים עוד נקודות בבקשה המחיר הוא הציוד (מה שאמרנו 2.5-10K) והשכירות (יש לכם כבר את הרשת חי ועובדת).

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה