יום שישי, אוקטובר 10, 2014

עד כמה אתה סומך על מערכת ההפעלה שלך ?

מי שעוקב אחרי מנהלי שולחן עבודה אולי מתחיל לשים לב לניצנים מוזרים, יותר ויותר מערכות מתחילות לבצע מעקב אחרי המשתמש. עם קנוניקל זה פשוט היה פיטצר אבל בKDE מתחילים להפוך את זה לאומנות.

אם נסתכל על שולחן העבודה הסמנטי רעיון שנראה תמים ומועיל בהתחלה שהביא לנו את nepomunk ו Zeitgest (שני כלים שיכלת פשוט לא להתקין (או לחסום) ), שהם פרצת פרטיות לדעתי בפני עצמם אבל ניתן היה לברוח מזה. אולם אחר שינוי מסויים ב KMail ביצוע חסימה/הסרה היה שובר את היכולת לחפש בתוך מיילים ומקשה את החיים עם PIM.

כאשר nepomunk נכנס הוא היה מכובה כברירת מחדל וכשלה הפעולה היתה בהתחלה קצת זללנית אבל זה נתן למערכת לתייג לשמור כל פעולה, את זה ניתן לראות טוב בעליית akonadi (רואים בטרייסים מה חיפשו בכל פעם).

Zeitgest היה קצת יותר חודרני ותייג כל מה שיכל.
עריכה: ע"פ ויקיפדיה - מבצע גיאו טאגינג, רישום פעולות , רישום חיפוש,רישום פעולות באינטרנט, מוצא קשרים על מידע לפי תבניות שימוש , יכול להעביר מידע ב dbus ועוד.

לאחר שnepomunk נרצח, קם לו יורש חדש בשם baloo שכברירת מחדל תייג כמה שיותר ומאנדקס כמה שאפשר (ואם רוצים לבטל את ה,תיוג והאינדוקס צריך לערוך את ~/.kde4/share/config/baloo-filerc ולהוסיף Indexing- Enabled=false בשביל למנוע אינדוקס של המערכת, מידע נוסף).

כשהפיטצר הזה פורסם היה קצת רעש ברשימות התפוצה ואנשים אמרו שיצביעו ברגליים כי הם לא יכולים להרשות איסוף מידע כזה , מפה לשם הרבה מים עברו בירדן וניתן לעבוד ללא זה.

אבל אם משתמש תאגידי לא יכול להרשות לעצמו דבר כזה למה אנחנו כמשתמשים פשוטים צריכים לאפשר אינדוקס ופגיע בפרטיות של המשתמשים בהפצות חופשיות ?! למה התוכנה החופשית שאנו משתמשים הופכת להיות יותר ויותר נוגסת במידע שלנו ?

נכון שלהיום KDE לא שולח את כל המידע לחברה תאגידית מסוימת אבל זה לא מונע שבשדרוג הבא זה לא יקרה.

זה נראה שמבחינת הפרטיות בשבילי לא יהיה הרבה הבדל בין אנדרויד win10 ו KDE.

עריכה : הדמיון שאני רואה בהפרת הפרטיות היא שמותקנות תוכנות שלומדות את אופן השימוש במערכת ללא ידעתי (משהוא בchangelog לדעתי כמו משהוא ב EULA), והסרה של פיטצר הלימוד פוגעת בשימושיות המערכת.

אז עד כמה אתה באמת סומך על מערכת ההפעלה שלך ?

5 תגובות:

 1. לא הבנתי את הבעיה, הם מאנדקסים מקומית לא ?

  השבמחק
  תשובות
  1. נכון להיום האינדוקס מקומי (בלו / נפומנק) והמידע לא עובר הלאה (תלוי בהפצה ובמה רץ אצלך). עצם פעולת האינדוקס והקניית קשיים על שימוש בסביבה ללא האינדוקס זו הבעיה, כמו כן האינדוקס נזרק ללא בחירה מצד המשתמש (במקרה של בלו בהתחלה) וזה בדיוק כמו עם קנוניקל נכון שיכול להיות שיש משהוא שיוכל לכבות את הפיטצר של המעקב רק שזה לא מועיל אם אתה לא מודע לקיום של הפיטצר הזה מהתחלה.

   אם אני זוכר נכון קנוניקל השתמשה ב zeitgest בשביל לאסוף את המידע שהיא העבירה הלאה.

   קצת על היכולות:

   *Zeitgeist currently logs file usage, web activity, plus chat and email conversations. More to come.

   *Zeitgeist allows any application to store this information and makes it readily available over a DBus API.

   *Zeitgeist figures out, which are a user’s most used items, not only in general, but also applying time scoping as in “What was most relevant to me, while I was working on project X, for a month last year?”.

   *Using machine-learning algorithms, Zeitgeist can establish relationships between items based on similarity and usage patterns.

   *Zeitgeist is light-weight and supports extensions to enhance its engine’s core feature set.

   *Extensions reside within the same process as the engine’s core logic. They can be used to include information about activity and experience beyond the desktop, such as geo-logging and geo-tagging.

   אם תוכנה כזאת היתה מותקנת מאוחרי הגב שלך בויינדוס איך היית קורא לזה ?

   מחק
  2. אני עדיין לא מבין מה הבעיה ? אני משתמש בזה כי אני רוצה לאנדקס את המערכת שלי ולמצוא דברים מהר.

   מה ההבדל בין זה להרצת updatedb ומציאת קבצים עם locate בצורה מהירה ? זה מאונדקס מקומית ואין שום הבדל, ולא מעט הפצות מתקינות זאת אוטומטית עבורך.


   אני מצפה מסביבת ההפעלה שלי לעזור למצוא דברים מהר, אם לא, לא הייתי צריך סביבות עבודה משוכללות כמו גנום וקיי.די.אי (וגם אז, הייתי מריץ tracker בעצמי).

   מכאן ועד השוואות מגוכחות לאיסוף המידע ושליחתו לצד השרת של אנדרואיד או חלונות 10 הדרך ארוכה מאוד. במקום סתם לעורר פניקה, מותר לחשוב קצת.
   לגבי קנוניקל, אתה לא זוכר נכון, זה כלל לא המצב. כדאי שתבדוק שוב.

   מחק
  3. הבעיה שלי היתה שזה הגיע מופעל מראש, הסרה או כיבוי קשה עד בלתי אפשרית ששברה דברים אחרים (תעבור על הפוסט של מיכאל בקישור).

   תודה על התיקון של קנוניקל.

   מחק
 2. איך מ"קשה להסיר" מגיעים למשפט כמו "מבחינת הפרטיות בשבילי לא יהיה הרבה הבדל בין אנדרויד win10 ו KDE." ? זה די מופרך, אין שום הפרת פרטיות.

  השבמחק