יום ראשון, ינואר 03, 2010

לתבוע כל משתמש זו הדרך להמנע !

המדינה רוצה לשנות את המציאות הקיימת. מציאות בה יש אפשרות לגדול בתוכנה. מציאות בה משתמש באפלקיציה לא צריך לפחד מתביעות. היום כל אדם יכול לפתח תוכנה. ולדאוג לעצמו. השוק עובד טוב. המציאות קרובה לקורה בשוק האירופאי מאשר האמריקאי. המדינה רוצה לתת אפשרות לסגור רעיונות. לסגור את היכולת להתפתח. היא מעוניינת לתת יכולת לבעלי הון (רישום פטנט עולה הרבה מאוד כסף) את היכולת לסגור רעיונות. המצב כיום שאלגוריתמים אינם סגורים. רעיונות ניתנים לשימוש. רק בצורה כזאת המדינה שלנו מחזיקה בכמות כזאת גבוהה של חברות הזנק. המציאות החדשה שהכל יסגר. חסל סדר קידמה ויכולת התפתחות. תהיה פשוט נעילה על ההמשכיות.

הנה רעיון אני הולך לרשום פטנט על העברת מידע קולי באמצעות רכיב תוכנה ללא תלות במערכת הפעלה. נשמע מעניין נכון ? הנקודה שפה אני רושם פטנט כביכול חדש רק שהוא מתאר את עבודתו של SIP IAX ולמעשה כל פרוטוקול VoIP אחר.

לאחר שלושה חודשים כל משתמש פרינג , סקייפ מסנגר לקוחות 012 ואורנ'ג יקבל ממני תביעה קטנה. בגלל שאני סטודנט ואין לי יותר מדי זמן וכסף להלחם בתאגידים אני אלחם באדם הקטן.אותו משתמש - כן מותר לי בתור בעל פטנט לרדוף משתמשים תחת החוק הישראלי.אז נכון שהתהליך קצת יותר ארוך ממה שאני אומר פה (צריך להגיש תביעה ומסמכים אבל נעזוב את זה). האם באמת חשבתם שפטנטים לתוכנה הם רק בשביל החברות הגדולות. לא! אנו כאנשי תוכנה חופשית הולכים להפגע מזה בצורה החזקה ביותר. ובגלל זה אנו צריכים להלחם!

כמו שרשם סון דזה - שים את הלוחמים שלך מול קיר שלא יהיה להם לאן לברוח והם ילחמו כאריות. הדבר נכון בפסיכולוגיה ועסקים. כאשר יחיד מגיע למצב שאין לו ברירה ואם לא ילחם הוא יעלם - התשובה תהיה פשוטה. להחלם עד הביט האחרון. לתבוע כל משתמש שקנה את התוכנה. לתבוע כל משתמש שמשתמש בתוכנה. כל מי שקשור לתוכנה המתחרה. ממרצים דרך מוכרים ועד מנהלי המוסדות. כולם צריכים להתבע. והאמת אין כמו המדינה שלנו בשביל להיות מטרה מושלמת.
או במילים אחרות :

"הטוב ביותר במלחמה הוא להכריע את האוייב ללא כל קרב, שני בטיבו הוא סיכול האסטרטגיה של האויב, שלישי הוא לכרות בריתות נגדו, רביעי הוא להתעמת אתו בשדה הקרב, והגרוע ביותר הוא להטיל עליו מצור".

כל מוסד אקדמי , כל מוסד ציבורי כולם משתמשים בתוכנה שמפרה פטנטים. לנו כאנשי תוכנה אין סיכוי להלחם נגד החברות הגדולות. אבל לפגוע בעובד הקטן, בטכנאי במנהל המוצר זה יהיה הפתרון - ברגע שהעובדים לא ירצו להשתמש במוצר חברות יתחילו לשאול שאלות. מדובר במהלך של תביעות גרילה. תקיפה באמצעות חתכים קטנים בעסקים. ובדיוק כמו בעינוי הסיני מוות מאלף חתכים ניתן יהיה להפיל את האקדמיה וחלק מהשלטון המקומי. מפחיד ? זה מה שהולך להיות אנשים הולכים להתבע!
וכמו במציאות מספיק לתקוף מעט אנשים (על תקן של מעט חתכים) בשביל לגרום למפלה.

נשמע הזויי ? יש כבר מקצוע שלם כזה טרולי פטנטים. ובארץ כמו שלנו הם יתרבו מהר מאוד.

מצטער להגיד אבל זו המציאות החדשה. ברגע שהמדינה תבחר לאשר פטנטים בתוכנה היא אומרת כי היא מעוניינת לתת כוח חסר גבולות לבעלי ההון והתאגידים. וכן בדיוק כמו שאליס תובעת על הפרת זכויות כך גם כל חברה יוכלה לתבוע על הפרה של פטנטים.והתביעות יגיעו.. היום אחד התאגידים הגדולים המשק (חברת מייקרוסופט) מאיימת לתבוע משתמשים ובעלי שרתים. היום הפטנטים מונעים מחברותהזנק לעבוד. אתם באמת חושבים שאחוז חברות ההזנק ישאר כמו שהוא בישראל ?

כמו כן יתבעו גם משתמשי הקצה(כי החוק הישראלי מאפשר את זה). כן אותם מרצים שמשתמשים בוורד ואקסל. אותם סטודנטים שלומדים להשתמש בתוכנות שירטוט. אותם לוקחי קורסים בחברות ההשמה. כולם עד האחרון שבהם חשופים לתביעות. למה ? כי התוכנה שהם משתמשים בה הפרה פטנט !

אף אחד אינו מוגן, וכל אחד יוכל להתבע ללא שום בעייה. רגע אז תבעו מה כבר קרה ?

תודות לחוק בארץ ניתן למנוע יציאה מגבולות המדינה ואף הקפאת נכסים , היי - אפשר אפילו להפעיל הוצאה לפועל נגד משתמשים. יש היום יותר מחברה אחת שמוצריה מודיעים לכל העולם שמשתמשים בהם:
כמה ממכם פתחו wireshark לאחרונה ? כמה פעמים הסתקלתם בתעבורת הרשת שיש ברשת? שמתם לב לכמות האפליקציות המעניינות שרצות אצל אנשים ? כן נכון מדובר רק על כאלה שעוד לא סיימו את ההתחברות. אבל עדיין הם מודיעים לכל העולם (ככה הפרוטוקול עובד כך שאין פה האזנה). נו על כל מוצר נרשום פטנט. בעצם מי רוצה לרשום פטנט על SMB ? והוף אחוזים מאוד גדולים מהאכלוסיה צריכים להתבע ...

האם חושבים שאנו נעצור במי שמריץ סקייפ ומסנגר ? חלק מהחברות הגדולות במשק כמו למשל 012 עברו להשתמש בSIP מחר מישהוא יקום וישים פטנט על השימוש בפרוטוקול.
היי כבר היו דברים מעולם , תאגידים מנעו מחברות להשתמש בתקני דה-פקטו (ראה ערך טום-טום). אני לא אופתע עם כל לקוח של 012 ואורנ'ג יקבל חתיכת תביעה. ומה עם לקוחות NGN ? גם שם יש אפשרות לSIP.

אף אחד באמת לא רוצה להלחם בחברות הגדולות.מי שיתבע יהיו הלקוחות. כמו שאדם חכם אמר על תלחם בצבא חזק ממך ע"י חיילים , תקח מהם את הספקה (לקוחות) כך מהם את היכולות להלחם (לתבוע על משתמש או מתשמים של ספקים) האוייב ישבר בעצמו - טקטיקה עבדה נגד נופוליאן , ארה"ב ומי לא. אני לא רואה למה היא לא תעבוד על חברות גדולות.

אז כן כמות התביעות בהתחלה לא יהיו מדהיומות. אבל אולי במצבים כמו של הציבור החרדי ניתן יהיה לגיש תביעות נגד כל לקוח.באו נמשיך לאקדמיה - כמעט בכל מוסד יש שימוש במערות ERP מסוג מסויים ושימוש. אתם באמת חושבים שהם פתורים מתביעה ? תחשבו על זה ככה מה עדיף לתבוע אוניברסיטה או כל מרצה בנפרד ?
אויי זה הולך להיות מעניין לראות עשרות מרצים מקבלים תביעות על שימוש בוורד (כי המוצר הפר פטנט) או לתבוע את המזכירות כי הם משתמשים בsoftphone (שהנה אני כבר רשמתי עליו פטנט).האם אתם באמת חושבים שפטנטים בתוכנה יעזרו במשהוא חוץ מלעצור את הקידמה ? הרי יתחיל פה מצב כמו בארה"ב שרושמים פטנטים על כל פיפס. ואז תובעים על כל דבר. ויש יותר מדוגמה אחת איך פטנטים בתוכנה פוגעים. היי מספיק לראות מה עשו לבלאקברי ב 2006.
אתם רוצים תיאור חזק יותר ? קראו ב ויקי של המקור את ההסבר של יהונתן קלינגר גגלו קצת .חפשו וראו מה פטנטים בתוכנה עושים. אתם סטונדטים לתוכנה. תסתקלו על זה ככה עוד מעט לא תוכלו לפתח כלום :
כן בגלל שיהיו פטנטים אתם תמנעו מהיכולת לפתוח סטארט-אפ בנושאים שונים רק מהסיבה כי למישהוא יש פטרנט באותו אזור. אתם סטודנטים ומנסים לצבור ניסיון בחברות ? אל תתפלאו אם האפשרות הזאת תמנע ממכם.

טוב אז מה יעשה משתמש שלא רוצה להתבע ?

מי שיש בדעתו לנצל מוצר או תהליך כל שהוא, רשאי לבקש מבית המשפט הצהרה כי בניצול האמור אין משום הפרת פטנט פלוני שפורט בבקשה.
(ב) בעל הפטנט ובעל רשיון יחודי עליו יהיו המשיבים בבקשה.
(ג) בית המשפט לא יתן את ההצהרה אלא אם מסר המבקש לבעל הפטנט פרטים מלאים בדבר המוצר או התהליך שבהם הוא רוצה להשתמש, ביקש ממנו את ההצהרה שהוא מבקש עתה מבית המשפט והמשיב סירב לתיתה או לא נתן אותה תוך תקופה סבירה; אך לא ידחה בית המשפט בקשה מחמת זה בלבד שהוגשה בטרם עבר הזמן הסביר, לדעת בית המשפט, למתן ההצהרה על ידי המשיב.
(ד) תוצאות של בעלי הדין יוטלו על מבקש ההצהרה, זולת אם הורה בית המשפט הוראה אחרת.
(ה) בהליכים לפי סעיף זה לא תישמע הטענה כי הפטנט הוא חסר-תוקף, ומתן ההצהרה או הסירוב לתיתה אין בהם כדי לקבוע בשאלת תוקף הפטנט.האם אתם באמת חושבים שזו גישה הזוייה ? אתם רוצים למנוע את זה ? תרשמו למה אתם מתנגדים לזה שלחו נייר עמדה למשרד המשפטים - לפרטים.

"דע את האויב, ודע את עצמך" האוייב אצלנו הוא לא משתמש הקצה. גם לא התאגידים האוייב במקרה זה רעיון הפטנטים בתוכנה!

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה