יום שלישי, דצמבר 15, 2009

האם VoIP הפך להיות אפל

לפני מספר ימים הבנתי שתחום עבודתי בעייתי בלשון המעטה.
בעוד אני אדם שמתנגד נחרצות לפגיעה בזכויות המשתמשים (לדוגמה האזנות לא חוקיות , פגיעה בתשתיות וסתם התנקלויות) הבנתי שתחום עבודתי מאפשר ואף נותן כלים לכך.

בתחום התקשורת הישנה קיים נושא בשם goverment mode - תחום שמאפשר חיבור של נציג שירות למרכז תקשורת (מגיע שוטר לנקודה או נציג מדינה ושולף תעבורה). בנוסף אנו כבר יודעים שמתבצע tapping לתעבורה הזאת בארץ (ראה ערך בדיקת הודעות הSMS של המפגינים בת"א).כמו כן כולנו זוכרים את הסיפור שהיה ב AT&T לפני מספר שנים ,
משום מה אני לא מאמין שהמדינה שלנו שונה מארה"ב בנושא הזה במיוחד כשיש יותר מדי אנשי צללים לשעבר בכנסת. אולם הפעולה דורשת משאבים פיזים (ציוד) והבנה מעמיקה של המפעילים).

אולם בתחום הVoIP הנושא פשוט הרבה יותר מהסיבה כי התעבורה עוברת בתשתיות ציבוריות. המידע של השיחה (SIP) זורם בצורה בלתי נסתרת וכך גם המידע הקולי (RTP). התחום פתוח יותר להאזנה כי לא צריך ציוד מיוחד וגם מפעיל המרכזיה בדרך כלל לא ידע מזה (כי יושבים לו על הקו).וזה לא שצריך תוכנות מורכבות (אתם מוזמנים לקרוא את play של pjsip באיזו קלות ניתן להשמיע את הRTP).

בעוד יש את גישה של skype שעבדה תקופה מאוד ארוכה (הצפנה של הכול) אבל לאן שהעולם זורם היום אין כבר לדעת:

מדינות כמו ארה"ב עוברת לתשתיות VoIP ארציות כלומר כל התעבורה הולכת להיות דיגיטלית ,
מדינת ישראל אישרה למספר חברות להקים תשתיות VoIP (אורנ'ג , 012 וכו') מה שאיפשר יצרת קהילה נוספת של ספקי תקשורת וירטואלים (ימכרו שירותי טלפוניה).

המעבר ישפיע רבות על איכות הקול (אין יותר צורך לדגימות של 8K ואפשר לדגום באיכויות גבוהות ביותר) על השירותים שאנו מקבלים אבל יש גם צד אפל.

אם נחשוב הרי הדיגיטליזציה של חיינו כו גדולה שאף בזק התחילה להשתמש בתעבורה חכמה יותר (packet switched networks ).

מרבית טלפוניית המשתמשים הבייתים הינה VoIP המוכרים עושים כסף ע"י שקר ללקוחות (מצטער יש לי עצבים על חברה מסויימת שאמרה ללקוחתיה כי אין שום השפעה על הקו וזה לא לוקח רוחב פס).

המדינה שמחה כי ניתן בעלות אפסית/ מחיר נמוך יותר להאזין ולפגוע בשיחה.
הערה זו נילקחה מפוסטים בslashdot בנושא של שינוי ובשיחה עם איש תקשורת (PSTN). כלומר אין צורך במערכות כמו אשלון/מרכזיות בת"א מספיק טכנאי דרג ז' שאומרים לו תפעיל תוכנה X ו Y.


ואולי זה אפילו מצב טוב , כבר ראיתי שני פרוייקטים שמוסיפים נושא של הצפנה מבוססת PGP לשיחות VoIP .
וגם במודול שאני הוספתי אני מעוניין להשתמש במפתחות ציבוריים של משתמשים (שנחתמו ע"י רשות מוסמכת) זה פתרון יעיל לזיהוי (שם משתמש וסיסמה זה כל כך ישן ... ).

והאמת שאני ממש לא מסכים עם ההערה שניתנה לפני מספר שנים בWhatsup שאנו אנשי תוכנה לא אמורים להתייחס למה שאנו עושים , אנו צריכים להיות נקיים מרגשות כלפי הקוד.

זה אמנם שאלה פילוסופית אבל תחומי הפיתוח שאני קרוב עליהם משומשים בצורה כו גדולה שיש לה פוטנציאל לפגיעה באנשים והם נותנים אור שונה לחלוטין על התקדמותי המקצועית.

2 comments:

  1. לדעתי, בהגדרה אנשי תוכנה חופשית הם אנשים עם אדיאולוגיה ופילוסופיה.
    לכן לא נשמע שההערה ב-whatsup בכלל קישרה מבחינה סמנטית.

    רק חבל שלא נתת כלל קישורים בפוסט הזה מפני שהוא מתבסס על כמה דברים שנאמרו לפנך. וקשה לי להגיב בלי הציטוט המדוייק.

    השבמחק